Upcoming Tournaments

  • 56th AAKF National Championship & International Camp

56th AAKF National Championship & International Camp

 

The Great Lakes Region is pleased to host the 56th AAKF National Championships on June 23-24, 2017 in Madison, WI.  We are also hosting an International Camp, including technical seminars, judging seminars, and credential examinations from June 20-22.  Please […]

Past Tournament Results

2016 | 55th AAKF National Championships | Minneapolis , MN

Adult Division Results

Women’s Individual Kata
1. Abooali, Soolmaz (MAR)
2. Tipeni, Priscilla (MAR)
3. Le, Cassandra (NCR)
Men’s Individual Kata
1. Kaijima, Taichiro (WR)
2. Wenner, Marcus (SWR)
3. Kotula, Al (NCR)
4. Menefee, Jon (SAR)
4..
Man/Woman Enbu
1. MAR: Soolmaz Abooali / Bryan Hays
2. SAR: Emma Gough / Roel Querubin
.
Man/Man Enbu
1. NCR: Masa Nakamura / Tom Hauwiller
2. WR: Nate Tam / Manny Yumul
Women’s Fuku-Go
1. Abooali, Soolmaz (MAR)
2. Tipeni, Priscilla (MAR)
3. Wilson, Meghan (NCR)
Men’s Fuku-Go
1. Menefee, Jon (SAR)
2. Hays, Bryan (MAR)
3. Yumul, Manny (WR)
4. Hauwiller, Tom (NCR)
Women’s Ko-Go
1. Abooali, Soolmaz (MAR)
2. Tipeni, Priscilla (MAR)
3. Gough, Emma (SAR)
4. Le, Cassie (NCR)
Men’s Ko-Go
1. Menefee, Jon (SAR)
2. Hays, Bryan (MAR)
3. Yumul, Manny (WR)
4. Hauwiller, Tom (NCR)
.
Women’s Individual Kumite
1. Abooali, Soolmaz (MAR)
2. Le, Cassandra (NCR)
3. Tipeni, Priscilla (MAR)
4. Gough, Emma (SAR)
Men’s Individual Kumite
1. Tam, Nate (WR)
2. Reagen, Ben (NCR)
3. Menefee, Jon (SAR)
4. Garcia, Luis (NCR)
.
Women’s Synchronized Kata
1. MAR: Soolmaz Abooali / Priscilla Tipeni / Maral Abooali
2. NCR: Meghan Wilson / Cassie Le / Laurie Elliott
Men’s Synchronized Kata
1. NCR 1: Jon Hodapp / Al Kotula / Dennis Olson
2. WR: Taichiro Kojima / Nate Tam / Manny Yumul
3. NCR 2: TGom Hauwiller / Luis Garcia / Masa Nakamura
Man/Woman Enbu
1. MAR: Soolmaz Abooali / Bryan Hays
2. SAR: Emma Gough / Roel Querubin
Man/Man Enbu
1. NCR: Masa Nakamura / Tom Hauwiller
2. WR: Nate Tam / Manny Yumul
Men’s State Team Kumite
1. WR: Taichiro Kojima, Manny Yumul, Nate Tam
2. MAR: Bryan Hays, Alberto Wilson, Jon Menefee
3. NCR: Masa Nakamura, Tom Hauwiller, Ben Shaffer

Adult Kyu Results

Class A
1. Kaasovic, Jason
2. Van Grootheest, Heather (NCR)
3. Delzer, Jaime (NCR)
4. Stephenson, Alex (NCR)
Class B
1. Allen, Lossom (NCR)
2. Wilson, Austin (NCR)
3. Solheid, Peter (NCR)
Class D
1. Ilejay, Avril (WR)
2. Mishikawa, Yuko (GLR)
3. Hernandez, Francisco (NCR)
4. Schmudlach, Tara (GLR)

Junior Nationals Results

Class Elite- Upper
1. Nakamura, Yukino (NCR)
2. Sanchez, Pam (NCR)
3. O’Connor, Andy (GLR)
4. O’Connor, Sean (GLR)
.
Class Elite- Lower
1. Sanchez, Abigail (NCR)
2. Avila, Josh (NCR)
3. Slack, Sabrina (SWR)
4. Sanchez, Ruby (NCR)
Class A
1. Dawson, Rowdy (SWR)
2. Abooali, Setareh (MAR)
3. Murray, Lexi (SWR)
4. Hauwiller, Emmett (NCR)
Class B – Upper
1. Castro, Gabrial (SWR)
2. Castro, Ester (SWR)
.
Class B – Lower
1. Garcia, Luna (NCR)
2. Harris, Kristin (NCR)
3. Solheid, Kaya (NCR)
4. Blagrave, Weston SWR)
Class C
1. Griffiths, Jai (NCR)
2. Castro, Misha (SWR)
3. Poisson, Noam (NCR)
4. Beggs, Rory (NCR)
Class D – Upper
1. Hernandez, Diego (NCR)
2. Hackett-Medina, Paulina (NCR)
3. Hatch, Henri (NCR)
4. Emanuel, Savas (MAR)
Class D – Lower
1. Kotamraju, Atul (SAR)
2. Hatch, Cosette (NCR)
3. Avila, Kassandra (NCR)
4. Al-Kordi, Zahera (NCR)
Class C:
1. Sanchez, Abigail (NCR)
2. Sanchez, Pamela (NCR)
3. Reynolds, Tim (SWR)
4. Zuluaga, Alejandra (SAR)
Class D – Division 1
1. Perez, Anthony (SWR)
2. Cox, Gavin (SWR)
3. Sipes, Aiden (SWR)
4. Tate, Terry (SWR)
Class D – Division 2
1. Abooali, Setareh (MAR)
2. Sanchez, Ruby (NCR)
3. Chico, Yamileth (SAR)
4. McCraw, Ashleigh (SWR).
Enbu
1. Sean O’Connor / Andy O’Connor (GLR)
2. Abigail Sanchez / Pam Sanchez (NCR)
3. Ruby Sanchez / Luna Garcia (NCR)
4. Kaya Solheid / Diego Hernandez (NCR)
.
Youth Synchronized Kata – Upper Division
1. Sean O’Connor / Andy O’Connor / Madeline Harris (GLR)
2. Jia Griffiths / Hannah Stephenson / Yukino Nakamura (NCR)
3. Ruby Sanchez / Pamela Sanchez / Abigail Sanchez (NCR)
4. Abdirahman Mohamed / Sagal Mohamed / Nada Mohamed (NCR)
.
Youth Synchronized Kara – Lower Division
1. Luna Garcia / Ivan Byerly / Noam Poisson (NCR)
2. Misha Castro / Gabriel Castro / Esther Castro (SWR)
3. Thanos Zinos / Theo Zinos / Nico Zinos (NCR)
3. Kassandra Avila / Paulina Hackett Medina / Zahera Al-Kordi (NCR)
Adult Synchronized Kata
1. Jaime Delzer / Peter Solheid / Austin Wilson (NCR)
2. Francisco Hernandez / Erika Garcia / Lossom Allen (NCR)
3. Lauren Tatus / Tara Schmudluch / Yuko Nishikawa (GLR)
2015 | 54th AAKF National Championships | Dallas, TX

 

2014 | 53rd AAKF National Championships | Dallas, TX
2013 | 52nd AAKF National Championships | St. Louis, MO
2012 | 51st AAKF National Championships | Los Angeles, CA
2011 | 50th AAKF National Championships | Atlanta, GA
2010 | 49th AAKF National Championships | SeaTac, WA
2009 | 48th AAKF National Championships | Minneapolis, MN
2008 | 47th AAKF National Championships | Annandale, VA
2007 | 46th AAKF National Championships | Dallas, TX
2006 | 45th AAKF National Championships | Laguna Hills, CA
2005 | 44th AAKF National Championships | Atlanta, GA
2004 | 43rd AAKF National Championships | Eugene, OR
2003 | 42nd AAKF National Championships | Minneapolis, MN
2002 | 41st AAKF National Championships | Washington, DC
2001 | 40th AAKF National Championships | Dallas, TX
2000 | 39th AAKF National Championships | Atlanta, GA
1999 | 38th AAKF National Championships | Spokane, WA
1998 | 37th AAKF National Championships | Reno, NV
1997 | 36th AAKF National Championships | Minneapolis, MN
1996 | 35th AAKF National Championships | Chicago, IL
1995 | 34th AAKF National Championships | Chicago, IL
1994 | 33rd AAKF National Championships | Reno, NV
1993 | 32nd AAKF National Championships | Boston, MA
1992 | 31st AAKF National Championships | Chicago, IL
1991 | 30th AAKF National Championships | Beverly Hills, CA
1990 | 29th AAKF National Championships |College Park, MD
1989 | 28th AAKF National Championships | Minneapolis, MN
1988 | 27th AAKF National Championships | Minneapolis, MN
1987 | 26th AAKF National Championships | Rockford, IL
1986 | 25th AAKF National Championships | Eugene, OR
1985 | 24th AAKF National Championships | Princeton, NJ
1984 | 23rd AAKF National Championships | Minneapolis, MN
1983 | 22nd AAKF National Championships | San Francisco, CA
1982 | 21st AAKF National Championships | Minneapolis, MN
1981 | 20th AAKF National Championships | Queens, NY
1980 | 20th AAKF National Championships |
1979 | 19th AAKF National Championships |
1978 | 18th AAKF National Championships | Queens, NY
1977 | 16th AAKF National Championships | Minneapolis, MN
1976 | 15th AAKF National Championships | Philadelphia, PA
1975 | 14th AAKF National Championships |
1974 | 13th AAKF National Championships |
1973 | 12th AAKF National Championships |
1972 | 11th AAKF National Championships |
1971 | 10th AAKF National Championships | Denver, CO
1970 | 9th AAKF National Championships | Minneapolis, MN
1969 | 8th AAKF National Championships | Philadelphia, PA
1968 | 7th AAKF National Championships | San Francisco, CA
1967 | AAKF National Championships |
1966 | AAKF National Championships |
1965 | AAKF National Championships |
1964 | AAKF National Championships |
1963 | AAKF National Championships |
1962 | 2nd AAKF National Championships | Los Angeles, CA
1961 | 1st AAKF National Championships | Los Angeles, CA